Čeští junioři porazili úřadující finské mistry světa

23. dubna 2005, ČFbU

Po úvodním výsledkovém zaváhání s domácím týmem se dnes českým juniorům na mezinárodním turnaji v Lotyšsku dařilo. V napínavém zápase získali cenný skalp úřadujících světových šampiónů této věkové kategorie, když zdolali Finsko 3:1. V případě výhry v posledním zápase se Švýcarskem tak mohou celý turnaj vyhrát.

Průběh dramatického a pro české barvy nakonec vítězného zápasu okomentoval přímo z Lotyšska reprezentační kouč českých juniorů Jaroslav Marks. „Oproti předchozímu souboji s Lotyšskem jsme tentokráte měli naopak povedený vstup do utkání, prvních deset minut jsme Finy prakticky nepustili do vážnější akce. Ve 14. minutě jsme se tak zaslouženě dostali i do vedení, když se v posledních vteřinách přesilovky prosadil střelou od půlky Tomašík. Do druhé třetiny ale nastoupili Finové mnohem aktivněji, začali nás důrazně napadat a měli jsme v těchto fázích velké problémy s rozehrávkou. Navíc jsme hráli zbytečně pasivně, přesto se to v závěru druhé třetiny otočilo. Nejprve jsme se úspěšně ubránili finské přesilovce a vzápětí jsme naopak sami využili už druhou početní výhodu v zápase - důležitým gólem do šatny se uvedl Vávra, který už téměř do prázdné branky doklepával střelu Ťopka. Do třetí třetiny jsme pak změnili náš dosavadní herní systém 2-1-2 na aktivnější 1-2-2, čímž jsme eliminovali vlastní pasivitu a přes deset minut jsme Finům nedali šanci na zvrat. Soupeřům se však nakonec přece jen podařilo utkání ještě zdramatizovat - čtyři minuty před koncem jsme ztratili míček na středu hřiště a Jolma dal první gól Finů. Vzápětí jsme naší sestavu stáhli jen na dvě pětky a snažili se o aktivní obranu, Finové se necelé tři minuty před koncem pokusili o vyrovnání při power-play, ale nakonec jsme cennou výhru dokázali pojistit. První vyhozený míček ještě opuštěnou branku soupeřů minul, napodruhé už si ale Ťopkův lob cestu do finské sítě našel a 40 vteřin před koncem tak bylo rozhodnuto. Nejlepším hráčem zápasu byl náš gólman Rytych, který předvedl skvělý výkon, dobře však zahrál celý tým. Ve druhém dnešním zápase pak Švýcaři porazili domácí Lotyše, což znamená, že v případě naší nedělní výhry nad Švýcarskem můžeme celý turnaj vyhrát. Jelikož však jde o přípravné zápasy, pořadatelé konečné pořadí sestavovat nebudou a všechny týmy dostanou stejné pamětní ceny, i přesto samozřejmě budeme chtít v neděli ráno uspět."

Česko - Finsko 3 : 1 (1 : 0)(1 : 0)(1 : 1)
Branky a nahrávky:
14.Tomašík (Pisarovič), 40.Vávra (Ťopek), 60.Ťopek - 56.Jolma (Nurminen). Vyloučení: 2:2. Využití: 2:0. Oslabení: 0:0.