Reprezentanti prohráli v Turku s Finskem 3:8

22. dubna 2005, ČFbU

Nezachycený úvodní nápor soupeřů stál české reprezentanty lepší výsledek v prvním ze dvou přátelských utkání s Finskem. Po první třetině prohrával český výběr v Turku s týmem Suomi 0:4 a i přes zlepšující se herní projev si už připsal jen dílčí úspěch v podobě vyhrané poslední třetiny. Šanci k odvetě za páteční prohru 3:8 mají čeští reprezentanti hned v sobotu od 12 hodin v Helsinkách.

Vyrovnaný zápas jsme s Finy úspěšně drželi prvních dvanáct vteřin...," hodnotil s nádechem hořkosti v hlase rozhodující počáteční nápor Finů český reprezentační kouč Zdeněk Skružný. „Ještě do konce první třetiny jsme inkasovali třikrát a byla to prostě česká mezistátní klasika - moc dlouho nám trvá, než si zvykneme na rychlejší a důraznější mezinárodní florbal! Dnes se nám to sice podařilo už ve druhé části první třetiny, to už jsme ale museli dohánět tříbrankové manko. Navíc Finové byli tentokráte střelecky mimořádně produktivní, z pěti šancí čytřikrát skórovali. Na vině však rozhodně nebyl procvičovaný herní systém 1-2-2, naopak jsme díky němu řadu míčků vybojovali, ale zakončení dost vázlo. O vývoji zápasu rozhodly hrubé individuální chyby většinou při zakládání útoků, kdy jsme Finům nepřesnou rozehrávkou sami nabídli gólovky a domácí tým jimi nepohrdl."
Český tým však i přes nepříznivý vývoj skóre nadále bojoval a s přibývajícími minutami se jeho výkon zlepšoval. „Hned ve čtyřicáté vteřině druhé části se po nahrávce Hanzlíka poprvé trefil Martin Ostřanský a našich šancí přibývalo, ovšem gólově se znovu prosadili jen domácí Finové. Přesto jsme bojovali až do konce, poslední třetinu jsme i díky dvěma využitým přesilovkám vyhráli 2:1 a nás trenéry potěšilo, že tým i za nepříznivého stavu bojoval až do konce. S kolegy Zlatníkem a Tilanderem jsme hráčům po nevydařeném začátku řekli, ať skóre neřeší, neboť je to především příprava a rozhodujíci budou výsledky až za rok na MS 2006 ve Švédsku. Věřím, že odveta bude z naší strany ještě lepší, jinak se v dobrém světle dnes ukázali mladíci Kadlec a Salát. V Turku bylo příjemné florbalové prostředí, zápas sledovalo přes sedm stovek diváků," popsal závěrem atmosféru úvodního souboje finského víkendu Zdeněk Skružný.

Finsko - Česko 8 : 3 (4 : 0)(3 : 1)(1 : 2)
Branky a nahrávky:
1.Jussila, 19.Riitesuo, 8.Karppanen., 18.Kohonen, 34.Kohonen, 35.Karppanen, 40.Karppanen, 58.Kukkola - 21Ostřanský ((Hanzlík), 45.Ostřanský (Pa.Kožušník), 48.Zálesný (Cepek). Rozhodčí: Baumgartner, Kläsi (Švýcarsko). Vyloučení: 3:3. Využití: 2:2. Oslabení: 0:0. Diváků: 700.
Sestava Česka: Šolc - Vladař, Machala - Jakůbek, Hanzlík - Dvořák, Kotlas - Pa.Kožušník, Cepek, Pe.Kožušník - Ostřanský, Sikora, Zálesný - Folta, P.Kadlec, Salát