Překvapení se nekoná, Češi jsou bez medaile

07. prosince 2012, CD

Po čtvrtfinále MS Česko-Finsko se radoval favorit. Finové kontrolovali zápase, naši kousali jen ve třetí třetině. Jedinou naši branku vstřelil v přesilovce po Suchánkově asistenci Milan Tomašík.

Česko si překvapivou prohrou v posledním utkání základní skupiny s Lotyšskem zadělali na malér, který mohla odvrátit jen senzační výhra ve čtvrtfinále s Finskem. Ale to se nestalo. Nikdo z trojice vítkovických debutantů na MS medaili nezíská.

V 15.minutě využil chyby Fridricha ve vlastním Forsten a zakončující Tiitu. Osamocený Kološ jako poslední před Kafkou se po gólové přihrávce na Tiita natahoval marně. Ve 26.minutě proběhl Zálesný Väänänena a ten tahem pak prostřelil všechny a vše. Ve 28.minutě vyrobili Češi navíc další chybu, když faulem nabídli soupeři rozehrávku z hranice velkého brankoviště. Jednoduše a precizně zahraný úder zakočil do odkryté branky neomylný Tiitu. Jiskřičku naděje vykřesal v přesilovce na sklonku druhé třetiny přesnou střelou z vrcholu přesilovkového deštníku Milan Tomašík. Byla to jedna z prvních přímých střel na Toivoniemiho. Do té doby všechny české sporadické pokusy mířily vedle nebo je zblokovala finský obrana.

Do třetí třetiny nastoupili Češi výborně, agresivně. Vytvořili si i šance, do té největší se dostal po chybné rozehrávce Finů Zálesný, bohužel finální přihrávku na úplně volného Tomáše Sladkého před prázdnou finskou brankou pokazil. V 53.minutě de fakto utnul české naděje nejlepší finský hráč utkání Lauri Kapanen, když využil krkolomné české rozehrávky, při níž Kološ nezpracoval těžkou přihrávku vzduchem od Chrápka a přehodil bezmocného Kafku.

Češi se dnes utkají s Norskem (16:30). Tento zápas rozhodne o tom, jestli si Češi zahrají jen o 5.místo nebo jen o 7.místo. Deklarovaný útok na medaile se letos vůbec nepovedl.

ČESKO – Finsko 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky:
39. Tomašík (Suchánek) – 15. Tiitu (Forsten), 26. Väänänen, 28. Tiitu (Mika Kohonen), 53. Kapanen. Střely na branku: 17:26. Rozhodčí: Rasbrink, Grahn-Gustavsson (oba Švéd.). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:1. Diváci: 787. Nejlepší hráči utkání: Milan Tomašík – Lauri Kapanen.
ČESKO: Kafka – Chrápek, Kološ, Suchánek, Jelínek, Jakůbek, Garčar – Zálesný, Richter, Fridrich – Sladký, Tomašík, Tokoš – Šebek, Jendrišák, Ostřanský – od 21. navíc Slaný. Trenéři: Tomáš Trnavský a Filip Vítek.
Finsko: Toivoniemi – Väänänen, Savolainen, Kivilehto, Hänninen, Wardi, Jussila – Tiitu, Mika Kohonen, Vänttinen – Järvi, Forsten, Moilanen – Kapanen, Kukkola, Koskelainen. Trenéři: Petri Kettunen a Mika Ahonen.