Souboj šampionů očima čísel

18. září 2017, redakce

Vítkovice a Střešovice. Dva nejmocnejší kluby české florbalové historie. Jejich bitvy psaly historii.

Již tolikrát se hráči těchto dvou českých florbalových gigantů střetli mezi florbalovými mantinely, již tolikrát započala vítkovicko-střešovická řež. Střešovický Tatran loni oslavil 25 let své existence. Krátce po vzniku pražského celku vznikl na severu Moravy jeho velký rival, Vítkovice. Letos tomu bude rovněž 25 let. Za tu dobu mají oba kluby ve svých vitrínách úctyhodný počet ligových medailí. Vítkovice 19 (6 zlatých, 5 stříbrných, 8 bronzových), Tatran dokonce 23 (16 zlatých, 4 stříbrné a 3 bronzové).

V oficiální soutěži se oba kluby poprvé střetly v roce 1994 a byly z toho dvě vítězství Střešovic. Tehdy se kluby ještě jmenovaly trošku jinak. Vítkovice začínaly jako 1. SC Ostrava, Střešovice jako IBK Forza Tatran. Tehdejší vybavení hráčů, zázemí a vůbec vše kolem florbalu bylo diametrálně odlišné od dnešního komfortu, avšak o to větší bylo pionýrské zapálení do hry.

Nyní se kluby téměř po čtvrt století střetnou na zimním stadionu v Ostravě-Porubě, nyní zvané RT TORAX Aréna.
Zimní stadion pamatuje pět fantastických finálových zápasů Vítkovic a Tatranu z let 2008-2010.
Poprvé se zde finálové klání Vítkovic a Tatranu odehrálo v roce 2008. Vítkovice tehdy po faktickém zmrtvýchvstání klubu a kompletní rekonstrukci vnitřní struktury došly neuvěřitelně až do finále ligy, kde podlehly svému odvěkému rivalu 1-3 na zápasy. Třetí a čtvrté klání hostil zimní stadion v Porubě a byly to dva rozdílné příběhy. Třetí zápas Tatran dorovnával v power-play, ale vítězství strhl k obrovské euforii publika v posledních vteřinách na vítkovickou stranu Martin Vladař. V neděli pak Tatran dominoval a slavil zasloužený titul.
O rok později zažil "porubský zimák" opravdový vrchol. Po střechu zaplněný stadion viděl jeden z nejlepších zápasů české domácí scény a shakespearovské loučení zřejmě nejlepšího českého florbalisty Daniela Folty, který ve svém posledním zápase kariéry vstřelil rozhodující gól a vrátil do Ostravy po devíti letech mistrovský titul.
A do třetice se finále mezi Vítkovicemi a Tatranem dostalo do toho hokejového stánku. V roce 2010 v další krásné finálové bitvě sahaly Vítkovice po obhajobě titulu. Z Prahy se série stěhovala do Ostravy za stavu 1-1. Ve třetím zápase zničily Vítkovice Tatran 7:1 a ve třetí třetině toho čtvrtého vedly 3:1, vedení však neudržely a nakonec zápas, i posléze páté finále v Praze, prohrály.

Vítkovice se na ligové scéně střetly s Tatranem celkem již 88x. V základní části je viditelně úspěšnější pražský tým, v play-off je bilance o poznání vyrovnanější.

HISTORICKÁ BILANCE 1. SC Vítkovice - Tatran Střešovice

zákl.část: 48 11 - 1 - 4 - 4 - 28 168:231
play-off: 40 16 – 2 - 0 - 6 - 16 139:154
--------------------------------------------------
celkem: 88 27 – 3 - 4 -10 - 44 307:385

Celkem osm zápasů nese podtext "bitva o všechno". Pět z nich pro sebe uzmuly Vítkovice! Ten poslední před dvěmi lety v sedmém čtvrtfinále. A ještě předtím v zatím posledním vzájemném Superfinále.

ZÁPASY O VŠECHNO:

Sezona 1996/1997
1) Tatran Střešovice - 1. SC SSK Vítkovice 0:2
stav série: 1:2 (1:4, 4:2, 0:2), mistrem ČR Vítkovice

První play-off v historii vrcholí v Praze. Vítkovice svůj domácí zápas zvládly, první pražské utkání vyhrál Tatran. V rozhodujícím zápase sezony se ale trefovali pouze vítkovičtí střelci, konkrétně ve 46.minutě Tomáš Martiník a v 54.minutě pečetil titul Jan Vavrečka.

Sezona 1997/1998
2) 1. SC SSK Vítkovice - Tatran Střešovice 1:2
stav série: 1:2 (5:1, 1:3, 1:2), mistrem ČR Tatran

I druhá finálová série v historii šla do rozhodujícího zápasu. Vítkovice obětovaly první domácí zápas a chtěly urvat v Praze jedno vítězství ze dvou zápasů, aby se jeden zápas finálové série, ten rozhodující, mohl odehrát před nabitou halou Tatran v Ostravě. A podařilo se, hned první zápas Vítkovice vyhrály jasně 5:1. V neděli se Tatranu podařilo sérii vyrovnat. V rozhodujícím utkání měly Vítkovice před 800 diváky převahu, ale trefil se pouze Michal Rohel. Za stavu 1:1 si brankář Daniel Grečmal čtyři (!) vteřiny před koncem srazil Chloupkovo nahození do branky. Nešťastný okamžik zhatil Vítkovicím obhajobu zlata.

Sezona 1999/2000
3) 1. SC SSK Vítkovice - Tatran Střešovice 2:1
stav série: 2:1 (1:2, 4:3, 2:1), mistrem ČR Vítkovice

Suverénní sezona Vítkovic. Opanovaly s náskokem základní část a hladce prošly do finále. V Praze však prohrály první zápas. Doma sérii vyrovnaly a rozhodovalo se na "Dopravce". V 50.minutě napřáhl za vyrovnaného stavu z půlky do té doby náhradník Petr Tomeček a po pár minutách pobytu na hřišti rozhodl! Poprvé se radoval domácí tým.

Sezona 2008/2009
4) 1. SC SSK WOOW Vítkovice - Tatran Střešovice 5:4
stav série: 3:2 (5:4p, 2:5, 4:2, 4:5ts, 5:4), mistrem ČR Vítkovice

Vítkovice po devíti letech ve finále, zápas se hraje před 2826 diváky na zimním stadioně v Ostravě-Porubě. Jednu z nejlepších, ne-li nejlepší finálovou sérii v historii českého florbalu rozhoduje v 48.minutě s kariérou se loučící vítkovický kapitán Daniel Folta. Vítkovice berou po devíti letech Tatranu titul.

Sezona 2009/2010
5) Tatran Střešovice - 1. SC WOOW Vítkovice 6:3
stav série: 3:2 (1:8, 10:1, 1:7, 4:3, 6:3), mistrem ČR Tatran

Druhé velké finále po sobě. Hodně divoká série s jednoznačnými výsledky prvních tří zápasů. Vítkovice mají doma ve čtvrtém zápase převahu, vedou 3:1 a směřují k titulu. Kološ jede ve 42.minutě trestné střílení. Nedává však a karta se začíná obracet. Tatran uniká hrobníkovi z lopaty, Jedlička rozhoduje půl minuty před koncem a vrací sérii do Prahy. Rozhodující utkání Vítkovice doslova drastickým způsobem zaspaly a prohrávají po čtyřech minutách 0:3, první třetinu pak 0:5. Stíhací jízdu nedotáhly, titul bere Tatran.

Sezona 2011/2012
6) Tatran Střešovice - 1. SC WOOW Vítkovice 5:4p
Superfinále, mistrem ČR Tatran

První české Superfinále. V hale O2 Arény jej vidí 7877 diváků. Historicky první superfinálový gól střílí Lukáš Hrubý. Vítkovice po Fridrichově vyrovnání opět vedou brankou Petra Kološe. Tatran pak duel otáčí, ale Vítkovice reagují brankami Davida Matúše a Lukáše Řezaniny. Ještě pět minut před koncem vedou, ale Tatran Natovem vyrovnává a v prodloužení po přísném vyloučení Heczka kompletuje hattrick Fridrich. První české superfinále nadchlo, ale pro Vítkovice mělo hořkou příchuť.
O rok později ale zúročují nabyté zkušenosti a získávají výhrou nad Chodovem pátý titul v historii.

Sezona 2013/2014
7) Tatran Střešovice - 1. SC Vítkovice Oxdog 1:3
Superfinále, mistrem ČR Vítkovice

Třetí české Superfinále a třetí pro Vítkovice! V roce 2012 s Tatranem prohrály, o rok později porazily Chodov. Do tohoto vstupuje jako jasný favorit Tatran. Vyhrál základní část, v play-off neztratil jediný zápas (ČF 4:0, SF 4:0 Otrokovice), zatímco Vítkovice se s Brnem praly do posledního sedmého zápasu a v semifinále musely přetlačit i silnou Mladou Boleslav, což se nakonec v šesti zápasech povedlo. Hrdinou Superfinále je Lukáš Hájek, když minutu před druhou sirénou ukončil dlouhé čekání na gól. Ve třetí třetině přidal další branku a další Lukáš Hrubý pak skóroval i ve svém třetím Superfinále. Vávra pak již jen korigoval na konečných 3:1 pro Vítkovice!

Sezona 2015/2016
8) Tatran Střešovice - 1. SC Vítkovice Oxdog 4:6
stav série: 3:4 (5:4sn, 4:5, 4:5, 4:3p, 5:3, 4:7, 4:6), čtvrtfinále Superligy

Sedmý zápas čtvrtfinále české Superligy. Série jako na houpačce, Tatran vedl na zápasy 1:0, pak Vítkovice 2:1, pak znovu Tatran 3:2, aby pak Vítkovice ve střešovické stodole dokončily obrat na 4:3. A musely otáčet i průběh samotného sedmého zápasu, protože v polovině utkání zvyšovala střešovická naděje Mikuláš Komárek už na 3:0! Vítkovice ale stačily ještě do konce druhé třetiny snížit. To pravé „rodeo“ začalo v 53.minutě. V rozmezí tří minut padly 4 branky. Vítkovice Lukášem Řezaninou a Markem Matejčíkem vyrovnaly, pak strhl vedení opět na stranu Tatranu Řehoř, aby ho pak opět vymazal Jan Šebesta. Tři minuty před koncem zasadil Střešovickým smrtelný úder Marek Bräuer a definitivní hřebík zatloukl gólem do prázdné branky v poslední minutě opět Marek Matejčík.