Vítkovice jasně opanovaly derby

04. února 2015, CD

66.ostravské derby bylo jasnou záležitostí. Veltšmíd přihrál na pět branek, dvakrát skórovali Bräuer, Brus a Šebesta.

Vítkovice nastoupily do derby opět pouze na dvě formace, třetí se do hry zapojila vždy v polovině třetiny a s jejím příchodem se pokaždé změnily útoky i taktika domácího týmu.

Začátek byl spíše opatrnější a tři stovky diváků na Dubině potěšil jako první až ve čtvrté minutě Hubálek, ovšem jeho dělovka skončila pouze na břevně Lajovy branky. V deváté minutě trefil další tyč po Heczkově akci Delong. O tři minuty později již ale Lajovi branková konstrukce nepomohla. Odražený míček se dostal až k Janu Šebestovi a ten už věděl, co s ním. Lukáš Souček v brance Vítkovic odchytal spolehlivě celý zápas, jedinou slabší chvilku si vybral ve 13. minutě, kdy nestačil na Švajného dorážku z nulového úhlu. Za chvíli už ale Vítkovice opět vedly, to když se z ostrého úhlu parádně trefil Pavel Brus. Po letos superproduktivní obranné dvojici Heczko-Hubálek se v tomto zápase prosazovali jiní obránci. Po Brusovi se totiž ještě v první třetině trefil z dálky také Petr Jankulár, pro kterého to byl již druhý gól v druhém zápase po sobě.

Druhá třetina mnoho zajímavého nenabídla. Spalovačem se stal především Filip Hrabal, kterého si mnozí ještě vybaví ze zlatého vítkovického týmu 2013. Nejprve neuspěl tváří v tvář Součkovi, pak napálil míček pouze do břevna vítkovické branky. Vítkovice v důležitém momentu utkání ustály přesilovku FBC po přísném vyloučení Hubálka.

Ve třetí třetině začaly opět padat góly. Vítkovice střelecky nakopla přesilovka, přesněji řečeno přesilovky. Heczko se proháčkovával do střelecké pozice, ale byl faulován Šimíkem. Když už se Šimík chystal do hry, přisedl si k němu za podražení Veltšmída Křiva a Vítkovice hrály 12 sekund přesilovku 5 na 3. V ní byl nejdříve blízko gólu Pavel Brus, ale nakonec se vítkovický kapitán prosadil až po Šimíkově návratu. Oba jeho góly si byly velice podobné. Vítkovice pak třikrát udeřily v rozmezí dvou a půl minuty a definitivně ostravské FBC zlomily. Nejprve si vzal hned dvakrát slovo Marek Bräuer a po dvou unicích a krásných zakončeních bylo skóre rázem 6:1. Snad poslední malinkou jiskřičku naděje mohli hosté vykřesat po vyloučení Jousiho. Přesilovku ještě umocnili odvoláním brankáře, ovšem už po 14 vteřinách bylo i po všech teoretických nadějích, když rozehrávku vystihl Jan Šebesta a uklidil míček lobem do opuštěné klece. Vítkovice pak přesilovku ubránily, zahodily ještě pár šancí, ale stav 7:1 již nezneplatnil nikdo.

Za zmínku stojí pět asistencí Lukáše Veltšmída. Na góly Jana Šebesty neasistoval nikdo, takže se vlastně dá říct, že Veltšmíd přihrál na všechny góly Vítkovic, na které se přihrát dalo. Šestašedesáté derby nepřineslo mnoho vzrušení. Vítkovice si v poklidu dokráčely pro tři body do extraligové tabulky, ve které čtyři kola před koncem základní části drží třetí místo. FBC Ostrava zůstává za hranicem play-off s dvoubodovou ztrátou na osmé Pardubice.

Michal Deus (Vítkovice): "Zápas jsme měli pod kontrolou, až na jednu hluchou pasáž ve druhé části. Je škoda, že jsme v první třetině nenastříleli více branek. O zaslouženém vítězství rozhodlo více faktorů, z nichž nejvýraznější byla fyzická kondice. Děkujeme fanouškům za podporu a kulisu."

Petr Koutný (FBC Ostrava): "Děkuji soupeři. Do první třetiny jsme nastoupili se strachem, bez důrazu, poté jsme začali hrát, ale utkání se hraje na góly."

Branky a nahrávky: 12. Šebesta Jan, 14. Brus (Veltšmíd), 19. Jankulár Pe. (Veltšmíd), 45. Brus (Veltšmíd), 52. Bräuer (Veltšmíd), 53. Bräuer (Veltšmíd), 54. Šebesta - 13. Švajný (Komačka). Rozhodčí: Sojka K., Sojka T. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 300. Střely na branku: 20:14. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 7:1.

1. SC TEMPISH Vítkovice: Souček - Brus, Jankulár Pe., Heczko, Hubálek - Veltšmíd, Bräuer, Šebesta - Matejčík, Matúš, Delong - Gál, Jousi, Pešat.

FBC ČPP Ostrava: Laja - Svačinka, Komačka, Vítovec, Ivan, Eichner, Lipový - Kašovský, Švajný, Šimíček - Trulík, Křiva, Šimík - Hrabal, Kolajta, Klimscha.