Gothia Innebandy Cup 2018 - Vítkovice

17. ledna, Redakce

Ohlédnutí za výjezdem do Švédska

Zástupci vítkovické mládeže v prvním lednovém týdnu poprvé v historii vyrazili na největší mládežnický florbalový turnaj na světě - Gothia innebandy cup, který se pravidelně koná ve švédském Göteborgu. Přinášíme článek o tom, jak se jim v zemi florbalu zaslíbené vedlo.

Kategorie G 13
Holky v této kategorii jely na sever především sbírat cenné zkušenosti, které mohou zúročit v jejich dalším budoucím florbalovém růstu. Reprezentovaly nás v tomto týmu ročníky narození 2004 až 2006. Po středečním přípravném utkání s pražskými Tigers se v pětičlenné skupině postupně utkaly se čtyřmi švédskými týmy. Po dvou prohrách s Jönköpings IK a Partille IB, přišel zápas s Fristadem GOiF, ve kterém jsme remizovali 3:3, když o výhru jsme přišli smolně pět vteřin před koncem utkání. Poslední zápas ve skupině proti týmu Malmhaug IBF holky zvládly nejlépe a vyhrály 6:3. Ve skupině tak skončily na čtvrtém místě, když od třetího místa je dělil jeden jediný vstřelený gól. V play off se pak děvčata utkaly s dalším švédským celkem - Olofströms IBK, kterému po vyrovnaném boji podlehly 2:4.

Kategorie G15
Zde se jely utkat se soupeřkami do Švédska holky narozené v letech 2002 a 2003, tedy kombinace starších žákyň a dorostenek. I ty měly ve skupině čtyři švédské týmy. V prvním utkání sice podlehly týmu Hovslätts IK 0:3, ovšem v těch dalších se jim dařilo o poznání lépe. Nejprve porazily STC Kungälvs IBK 3:1, když se dvakrát trefila Terka Gálová. V dalším zápase zajistila proti týmu IBF Örebro Ungdom remízu 1:1 Míša Kubečková a v posledním zápase pak holky rozdrtily družstvo Munka-Ljungby IBK Akademii 10:0. Ve skupině tak skončily se sedmi body druhé, což jim zajistilo místo v lepší části turnajového play-off pavouka. V osmifinále tak narazily na českého soupeře z Liberce. Zde jim po čtyřiceti minutách ani dva góly Laury Pruskové a značná převaha nestačily k lepšímu výsledku než 2:2, což znamenalo rozhodnutí formou trestných střílení. Za Vítkovice se prosadila pouze Míša Kubečková oproti dvěma úspěšným hráčkám Liberce a bylo z toho tedy smolné vyřazení z turnaje.

Kategorie B14
Starší žáci Radima Galii a Jana Sedláka po úspěších na českých turnajích Hummel Open Game a Prague games v loňském roce jeli na turnaj do Švédska s velkými očekáváními a ambicemi a ty se jim také ve skupině dařilo plně naplňovat. I oni byli součástí pětičlenné skupiny, ve které se střetli se čtyřmi švédskými týmy. V prvním dni porazili týmy IF Ariel 7:2 a Boras GIF 11:1. Další den se pak utkali s týmem Västeras IB2 a i ten zvládli porazit, tentokrát poměrem 5:1, když se o vstřelené góly podělilo pět různých hráčů. V posledním zápase narazili na družstvo IBF Göteborg, hrající odlišným stylem, než na který jsou naši kluci zvyklí. I přes počáteční potíže se s tímto dokázali vypořádat a i díky hattricku Jakuba Seiberta uhájili remízu 4:4, která jim zajistila vítězství ve skupině. V osmifinále ovšem narazili na další švédský celek IBK Lund Victoria. V tomto utkání opět narazili na zarputilý severský styl a navíc se klukům nepodařilo zachytit úvod a brzy byl stav 0:4. Přes veškerou snahu a velký nápor v druhé půlce utkání se nakonec nepodařilo klukům vstřelit více než dva góly a prohra 2:4 tak ukončila jejich snažení.

Kategorie B15
Mladší dorostenci byli na turnaji vedeni Martinem Fielkem a Petrem Šubertem a i na ně čekaly ve skupině čtyři švédské celky. Nejprve i zásluhou hattricku Kuby Češka zdolali Ingarö IF 6:4 a následně pokořili tým Landvetter IBK Wings 10:1. Druhý den jejich formu nejprve odnesl Palmstaden IK, který jim podlehl 0:8, pak ale následovalo první zaváhání v turnaji a prohra 4:7 s mladými nadějemi švédského velkoklubu Växjö IBK Vipers. Celkově to znamenalo při rovnosti bodů tří týmů druhé místo ve skupině a zápas play off podobně jako jejich kolegyně proti Liberci. Ten se nakonec na Gothii ukázal jako nejméně příjemný soupeř pro naše týmy a vystavil stopku i našim dorostencům, když po vyrovnaném boji dvěma brankami v závěru rozhodl o své výhře 5:3.

Kategorie B11
To nejlepší jsme si nechali nakonec. Žáci narozeni v roce 2006 a později měli odlišný systém turnaje, než ostatní kategorie. Celkem 28 týmů bylo rozlosováno do čtyř skupin, kde se utkal každý s každým. Play off již ovšem jak je ve Švédsku u těchto věkových kategorií tradicí nenásledovalo a turnaj tak měl v této kategorii čtyři vítěze. Tým Petra Šmerdy si první den připsal dvě shodná vítězství v poměru 7:3 nad švédskými Lindas Waves IBK2 a Onsala IBK Rosa. Druhý den jej čekaly další dva švédské celky a tentokrát si kluci připsali dvě drtivá vítězství. Utbynäs SK porazili 12:1 a tým IBK Bergum1 dokonce poměrem 19:0. Střelecky se dařilo zejména Eriku Bártovi a Kryštofu Minárikovi. Třetí den byl klukům soupeřem český celek z Benešova a i ten odešel poražen, tentokrát poměrem 6:1. V poslední den turnaje na kluky čekalo opět švédské Malmö FBC a nakonec i s tímto soupeřem si kluci poradili, když zvítězili po boji 4:0. Celkově si tak připsali šest výher při impozantním skóre 55:8!

Nejen turnajové zápasy byly náplní účasti na tomto turnaji. Děti a mládež v mnoha případech vesměs poprvé poznali severskou zemi, kolébku našeho sportu, Švédsko. I přes zdlouhavou cestu okořeněnou čtyřmi plavbami na trajektech na své severské misi zanechaly naše týmy pozitivní dojem a načerpaly velké množství zkušeností ať už s tím jaká je Švédsko země, nebo především s tím, co v této zemi znamená slovo florbal, nebo spíše ten správný švédský název hry – innebandy.

Vždyť jedním z vrcholných zážitků mimo samotné zápasy byla návštěva utkání švédské superligy, možnost naživo sledovat utkání Pixbo Wallenstam IBK – FC Helsingborg, vidět v akci možná největší legendu, ikdyž dnes již na sklonku kariéry, finského snipera Miku Kohonena, švédské ostrostřelce Martina Östholma, Maxe Wahlgren, finského rychlíka Nicu Salo a nebo především dva české zástupce v superlize Daniela Šebka a Patrika Suchánka, odchovance vítkovického florbalu, který je nepochybně pro mnohé naše mladé vzorem a po zápase jim věnoval spoustu času na společné fotografie a podpisy, za což mu všichni moc děkujeme.

Ostatně naše mládež mu celý zápas vydatně fandila a to až tak, že si toho všimla i Česká televize a jeden z našich mladíků, Matěj Gabriel, si tak mohl vyzkoušet své první životní televizní interview.

Švédská mise tak věříme byla inspirativní a za možnost zúčastnit se děkujeme všem, kteří se na pořádání akce podíleli ať už doma nebo na místě, rodičům a také za finanční podporu Statutárnímu městu Ostrava, bez níž by finanční dostupnost celé akce pro naše děti byla výrazně jiná.

 
 

Zápasy

Úterý 10.4.2018
 

Bleskovky

Ostrava Cup

V pátek 1. června se nebudou v SC Dubina konat žádné vítkovické tréninky. V hale bude probíhat florbalový Junior Ostrava Cup.
So 26.5.

Mladší žáci

Ve dnech 1. a 8. května se nebudou konat tréninky mladších žáků.
St 25.4.

Pátek 27. dubna

V pátek 27. dubna se v SC Dubina nebudou konat žádné vítkovické tréninky.
Po 23.4.

Tabulka

P. Tým Z S B
1. Ml. Boleslav 26 208:104 68
2. Chodov 26 210:107 67
3. Vítkovice 26 186:120 64
4. Otrokovice 26 138:105 47
5. Bohemians 26 163:137 47
6. Sparta 26 155:134 47
7. Tatran Střešovice 26 145:138 37
8. Pardubice 26 124:142 34
9. Ostrava 26 132:163 32
10. Liberec 26 153:190 24
11. Česká Lípa 26 119:196 24
12. Znojmo 26 118:179 23
13. Brno 26 108:155 17
14. Ústí 26 101:190 15

Partneři

Město Ostrava Tempish MS kraj DAV Floorball player
Copyright © 2018 1. SC Vítkovice Oxdog & eSports.cz, s.r.o.